Ponadnormatywne zużycie paliwa versus pełne wykorzystanie danych

12 listopada 2020

SPOTKANIA
TRANSPORTOWE

PROMOCJA

Inteligentne usługi zbudowane w oparciu o dane – ponadnormatywne zużycie paliwa pod kontrolą

Przedsiębiorstwa transportowe jednomyślnie potwierdzają, że wydatki związane z zakupem paliwa stanowią największy udział w ich kosztach. Wydaje się być więc oczywistym, że kontrola zużycia paliwa może w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę wyników finansowych firm transportowych a tym samym pozwoli kontrolować ponadnormatywne zużycie paliwa.

Skuteczne wykorzystanie aplikacji do monitorowania konsumpcji paliwa wymaga jej umiejętnego użytkowania. Rozumiejąc wyświetlane informacje możemy je lepiej analizować i interpretować, a co za tym idzie, wykorzystywać i wdrażać w praktyce.

Listy flot – klucz do oszczędności

Pierwszym krokiem w tym kierunku jest przemyślana organizacja danych. Przez tworzenie odpowiednich grup ciężarówek, czyli „flot”, możemy porównywać ze sobą podobne pojazdy. Daje to nie tylko możliwość zebrania istotnych i użytecznych danych, ale także ułatwia ich wykorzystanie podczas szkoleń dla kierowców i pozwala skuteczniej zarządzać flotą.

W przypadku flot składających się z różnego typu pojazdów, na przykład tych przeznaczonych do dystrybucji lokalneji ciężarówek długodystansowych, trudno jest porównać ze sobą zebrane dane. Grupowanie różnych kategorii pojazdów ma więc niewielki sens. Przedstawione w ten sposób informacje nie pokażą prawdziwej przyczyny marnowania paliwa, ani nie wskażą nam, jakie zmiany powinniśmy wprowadzić, aby w perspektywie zaoszczędzić.

Analizując przedstawione dane generowane przez podobne rodzaje samochodów ciężarowych, możemy skupić się na obszarach problemowych danej floty, na przykład na zachowaniu kierowców, które powoduje ponadnormatywne zużycie paliwa. Właściwa analiza danych powinna w tym wypadku uwzględniać te pojazdy i tych kierowców, którzy spotykają się z podobnymi zdarzeniami i warunkami na drodze.

Z drugiej strony, jeśli obserwowana flota składa się z jednego lub bardzo podobnego typu pojazdów korzystniej będzie utworzyć grupy na podstawie innych kryteriów takich jak:

  • marka pojazdu
  • klasa emisji EURO
  • wiek pojazdu
  • rodzaj paliwa
  • lub zastosowanie pojazdu ciężarowego (transport międzynarodowy/krajowy/dystrybucja lokalna).

Porównanie ilości zużytego paliwa w przypadku różnych marek samochodów ciężarowych tej samej klasy pozwala zorientować się, w którą markę opłaca się zainwestować. Podczas zakupu następnej serii pojazdów warto jest pamiętać o deklarowanym przez producenta zużyciu paliwa. Nie należy porównywać starszych pojazdów z nowszymi – są one mniej oszczędne, co pokazują zgromadzone dane.

Równie uzasadnione jest grupowanie ciężarówek według rodzaju paliwa. Umieszczenie elektrycznej ciężarówki lub tej napędzanej gazem naturalnym (LNG) w tej samej kategorii co ciężarówka z silnikiem Diesel sprawi, że otrzymane wyniki nie będą wiarygodne.

Możliwości tworzenia grup lub flot pojazdów są nieograniczone, wszystko zależy od Twojej kreatywności. Zachęcamy do eksperymentowania z różnymi czynnikami i grupami, by przekonać się w jaki sposób można wykorzystać dostarczone dane, by w ten sposób poprawić wydajność floty. Easytrip Transport Services oferuje kompleksowy zestaw pakietów telematycznych do zarządzania flotą zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów i umożliwia realne korzyści w postaci poprawy kontroli kosztów, zrównoważonego rozwoju, zwiększenia bezpieczeństwa pojazdów ciężarowych, naczep oraz kierowców.

Chciałbyś zaoszczędzić paliwo?

Nasza aplikacja umożliwia dostęp do istotnych informacji m.in. w obrębie:

  • bieżącego monitorowania zużycia paliwa
Ponadnormatywne zużycie paliwa
  • analizy zdarzenia według reguły: „kto, kiedy i co zrobił”.

Chcesz uzyskać więcej informacji o oferowanych pakietach?
Odwiedź naszą stronę  https://bit.ly/2FSpSge  lub zadzwoń do nas.

Ten artykuł jest częścią merytorycznych materiałów eksperckich publikowanych w ramach Spotkań Transportowych Online. Poruszamy najstotniejsze zagadnienia dotyczące transportu drogowego, takie jak pakiet mobilności, maut, covid-19 czy ponadnormatywne zużycie paliwa.

Pobierz najnowszy Informator Spotkań Transportowych

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

Partnerzy Easytrip Transport Services Ponadnormatywne zużycie paliwa versus pełne wykorzystanie danych